Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

 

 

 

Garść informacji o samym biegu:

 

Krótka historia biegu

Pyskowicki Bieg Mamuta odbył się 12 maja 2019 roku. Wydarzenie już podczas pierwszej edycji zgromadziło około 300 biegaczy w biegu głównym, liczną grupę NW i około 200 najmłodszych uczestników.

 

Trasa główna to 10 km ulicami południowej części miasta w kierunku malowniczo położonego Dzierżna. Bazą biegu jest Stadion Sportowy w Pyskowicach przy ul. Gen. Władysława Sikorskiego 79.

 

Dlaczego Bieg Mamuta i trasa w kierunku Dzierżna?
"W okolicach Pyskowic i Rudzińca w latach 50. funkcjonowała kopalnia piasku, w której podczas eksploatacji wykopano kości zwierząt. Po zrekonstruowaniu okazało się, że są to fragmenty szkieletu mamuta wielkiego i nosorożca włochatego, zwierząt żyjących w epoce plejstocenu. Gatunki te w okresie zlodowaceń przemieszczały się w poszukiwaniu cieplejszego klimatu. Musiały dotrzeć na tereny dzisiejszego powiatu gliwickiego, gdzie podczas eksploatacji sztucznego jeziora Dzierżno, odkryto ich kości." (źródło: ZSMK im. M. Konopnickiej w Pyskowicach).

 

Czy bieg jest certyfikowany?

Tak, trasa posiada certyfikat PZLK.