Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

 

 

 

Garść informacji o samym biegu:

 

Krótka historia biegu

Pyskowicki Bieg Mamuta odbył się 12 maja 2019 roku. Wydarzenie już podczas pierwszej edycji zgromadziło około 300 biegaczy w biegu głównym, liczną grupę NW i około 200 najmłodszych uczestników.

 

Trasa główna to 10 km ulicami południowej części miasta w kierunku malowniczo położonego Dzierżna. Bazą biegu jest Stadion Sportowy w Pyskowicach przy ul. Gen. Władysława Sikorskiego 79.

 

Dlaczego Bieg Mamuta i trasa w kierunku Dzierżna?
W czasach gdy Pyskowic nie było jeszcze na mapie, tereny te zamieszkiwały zwierzęta prehistoryczne takie jak mamut wielki i nosorożec włochaty. Było to w epoce Pleistoceńskiej, która zapisała się w historii jako epoka lodowcowa. Z uwagi na wszechobecny chłód i brak pożywienia środowisko naturalne stało się nieprzyjazne dla zwierząt. Doprowadziło to  do masowego wymarcia wielu gatunków zwierząt. W tym mamuta wielkiego.  Kiedy już Pyskowice zaczęły budować swoją historię a było to około wczesnego średniowiecza  budowały ją na prawdziwych paleontologicznych skarbach. Dość wspomnieć, że  w czasach prawie nam współczesnych bo około 1952 roku rozpoczęto wydobywanie  piasku  do zasypywania wyrobisk kopalnianych i wtedy , po raz pierwszy natknięto się  na skupiska narzędzi kamiennych i szczątki zwierząt prehistorycznych. To właśnie z naszych terenów archeologicznych na terenie obecnego zbiornika Dzierżno Duże,  wydobyto  i skompletowano szkielet mamuta wielkiego o wymiarach 3,5 m wysokości i 5,7 długości, którego potężna czasza nosi 3,5 metrowe ciosy. Szkielet ten znajduje się w sali głównej Warszawskiego Muzeum Geologicznego PIG. Od tamtej pory Pyskowice i okolica stały się  miejscem do którego zjeżdżali odkrywcy  i archeolodzy z wielu zakątków świata. Stąd Mamut jest symbolem tej ziemi bo był jednym z pierwszych ją zamieszkujący.

 

Czy bieg jest certyfikowany?

Tak, trasa posiada certyfikat PZLK.